طراحی فروشگاه اینترنتی|ساخت فروشگاه اینترنتی|طراحی سایت فروشگاهی

طراحی سایت فروشگاه اینترنتی، نیاز تجارت شما !

امروزه شاهد گسترش بیش از پیش فروشگاه های اینترنتی هستیم. تقریبا هرکس که کسب و کار تجاری (از غرفه فروشگاهی تا شرکت بین المللی) دارد، دارای یک وب سایت جهت نمایش و تبلیغ محصولات خود میباشد. اما آیا هر دو دریک سطح هستند؟ مسلماً نه. کسی که دارای کسب و کار بین المللی است باید سایتی بسیار دقیق و قدرتمند در زمینه های معرفی، فروش، همکاری و ... داشته باشد تا بتواند جایگاه خود را حفظ کند.

غرفه دار نیز خواهان داشتن یک برند برای حرفه خود میباشد و با دیدن فروشگاه های اینترنتی و رونق آن ها تمایل به خرید و طراحی سایت فروشگاهی برای کسب خود پیدا میکند، اما هزینه ساخت سایت حرفه ای (در سطح بین المللی) بسیار سنگینتر از توان او میباشد؛ پس تصمیم به داشتن یک سایت موقت برای شروع فعالیت خود در تجارت اینترنتی و ارتقا سطح برند خود میگیرد. از طرفی برای داشتن یک کسب و کار اینترنتی نیازی به داشتن یک مکان مشخص نیست، درنتیجه هزینه هایی از قبیل اجاره و قبوض وجود نخواهد داشت، در نتیجه سود حاصله از فروش افزایش پیدا میکند.

اما شما نباید خودتان را در حد یک غرفه دار بدانید. هزینه طراحی سایت فروشگاه اینترنتی همیشه از هزینه ساختمان یا واحد تجاری ارزان تر است اما تاثیر آن میتواند به شدت بیشتر باشد. به عنوان نمونه اکثر ما از ظاهر ساختمان شرکت فروشگاه بین المللی AMAZON اطلاعی نداریم، اما میدانیم که معتبرترن و قدرتمند ترین فروشگاه اینترنتی جهان است،حال دانستن اینکه در ابتدا تنها یک فروشگاه اینترنتی(اولین فروشگاه اینترنتی) بوده مدرکی دال بر موفقیت وبسایت فروشگاهی است.

ضرورت های یک فروشگاه اینترنتی :

در مبحث طراحی فروشگاه اینترنتی، نکات مهمی حائز اهمیت هستند که در صورت عدم وجود و یا وجود ضعف در آنها کارآیی وبسایت فروشگاهی شما به شدت افت میکند و به رضایت مشتریان از سایت شما ضربه میزند. این نکات که بسیار نمایان و در اصل پایه های سایت فروشگاهی شما میباشند، عبارتند از :

 

ظاهر سایت فروشگاه اینترنتی :

بی شک یکی از مهمترین اصولی که در "طراحی سایت فروشگاهی" از آن صحبت میشود ساختن یک رابط کاربری زیبا، ساده و تعاملی است. به عنوان مثال در فروشگاه دیجی کالا ترتیب نمایش محصولات، جایگذاری منوبار ها و دکمه ها در عین سادگی ظاهری مرتب و کاربر پسندانه را ارائه میدهد. در نمونه سایت های طراحی شده ما نیز می توانید این نکات مهم را مشاهده و بررسی نمایید.

داشتن جلوه های بصری در هنگام باز و بسته شدن صفحات و یا هنگام انتخاب یک محصول، برای افزایش جذابیت سایت نیاز است و در طراحی فروشگاه اینترنتی این امر از اهمیت بیشتری برخوردار است. زیرا اگر جلوه های انتخاب شده بعد از مدتی موجب خستگی چشم و یا تکراری شوند، علاقه کاربر نسبت به گردش در سایت کاهش یافته و دیگر تمایلی به "ماندن" در سایت فروشگاهی شما نخواهد داشت.

 

سامانه پرداخت در طراحی فروشگاه اینترنتی:

در طراحی وب سایت فروشگاهی باید از روش پرداختی سایت و قدرت پردازش اطلاعات دریافتی اطمینان حاصل کرد. یعنی زمانیکه کاربر محصول یا محصولات خود را انتخاب میکند، همه ی محصولات باید در یک صفحه جمع آوری شوند که اگر کاربر خاهان ایجاد تغییرات در سفارش خود باشد بتواند به راحتی تغییرات را اعمل کند.

بعد از تأیید سفارشات، کاربر وارد صفحه ثبت سفارش میشود که در آنجا مشخصات فردی و آدرس (در صورت خرید جنس فیزیکی) وارد شده و سپس وارد صفحه پرداخت هزینه میشود. در این بخش سامانه های بانکی تعبیه شده است که کاربر میتواند از آن ها برای انتقال وجه استفاده کند. اما صحت انجام عملیات پرداختی و ساخت فاکتور برای اعلام موفقیت ویا شکست فرآیند، مبلغ کسر شده، محصولات خریداری شده، مشخصات فردی و متن تشکر و ارسال سفارشات به عهده وبسایت فروشگاهی میباشند.

 

پایگاه داده وب سایت فروشگاه اینترنتی :

تمام موجودیت های فروشگاه شما در یک پایگاه داده ذخیره میشوند. به این معنی که تمام مدل ها، تمام اجناس، تمام محصولاتی که شما در انبارتان دارید و یا داشته اید و یا خواهید داشت، وضعیت لحظه ای این محصولات، تخفیف ها، پیشنهاد ها و تمام رویداد هایی که در فروشگاه اینترنتی خود دارید و یا میخواهید داشته باشد، همه و همه در پایگاه داده شما قرار میگیرند.

اگر در پایگاه داده شما از تناسب کدنویسی برخوردار نباشد باعث ایجاد ناهماهنگی در موجودیت ها، زمانبندی رویداد ها و... خواهد شد که به شدت به وبسایت شما ضربه میزند. مثلا شما برای کالایی به مدت 5 روز 40% تخفیف قرار داده اید، حال پس از 5 روز آن کالا همچنان شامل تخفیف است. حال اگر متوجه این موضوع نشوید و فورا رسیدگی نکنید احتمال دارد که این تخفیف هیچ وقت از روی آن کالا برداشته نشود و شما شامل یک ضرر 40% به ازای هر خرید از آن کالا خواهید شد. این امر به دلیل یک اشتباه در الگوریتم آن رویداد صورت میگیرد.

حال اگر پایگاه داده شما از دسترس خارج شود تمام سایت شما به اصطلاح "down" میشود (از کار می افتد) و دیگر امکان اینکه کاربری به سایت فروشگاهی مراجعه کند وجود نخواهد داشت. پس داشتن یک پایگاه داده قوی و بدون خطا و همیشه در دسترس در طراحی فروشگاه اینترنتی حیاتی میباشد.

 

 

چهار روش برای تهیه یک سایت فروشگاهی:

 

1-وب سایت فروشگاهی را خودتان طراحی کنید:

البته این گزینه نیاز به داشتن مهارت بسیار بالا میباشد، زیرا جدا از طراحی ظاهر وبسایت شما ملزم به مدیریت پایگاه داده سایت فروشگاهی نیز هستید و اگر نتوانید سایت را از هر دو نظر قوی بالا بیاورید احتمال شکست وبسایت شما بالا میرود. جدا از آن اگر شما نتوانید سئو سایت خود را بالا ببرید احتمال دیده شدن سایت فروشگاهی شما کاهش پیدا میکند و امکان دارد که هیچکس سایت شما را نبیند.

به طور معمول برای ساخت سایت نیاز به حداقل دو همکار(یکی برای جلوه ظاهری و دیگری برای پایگاه داده) جهت تسریع فرآیند میباشد که در مرحله اول نیاز به چیدمان الگوریتم برای فعالیت موردنظر و سپس ساختن پایگاه داده و تعریف کلاس هایی برای چهارچوب بندی و ساخت استانداردهیی برای طراحی بصری سایت میباشد. در مرحله دوم نیاز به ایجاد یک جلوه زیبا برای جذب مخاطب و تولید محتوا با رعایت اصول سئو و پیاده سازی بر روی هاست برای ایجاد ویرایشات در صورت نیاز میباشد.

2-خرید فروشگاه اینترنتی به صورت رایگان:

وبگاه هایی هستند که سایت های رایگان به شما می فروشند و تنها هزینه هاست و دامنه آن را از شما میگیرند. این وبسایت ها اغلب قالب های از قبل آماده هستند که امکان تغیررات بر روی اجزا به شما داده نمیشود و معمولا با استفاده از CMS هایی مانند Wordpress ساخته شده اند و بیشتر به زیبایی وبسایت شما توجه کرده اند تا کارایی بودن آن.

در اغلب این سایت ها وعده نمایش سایت شما در صفحه اول گوگل را میدهند، این ادعا حتی اگر درست و واقعی باشد اما زود گذر و پر ضرر است. زیرا به دلیل عدم رعایت اصول سئو، رتبه سایت شما پس از مدتی توسط گوگل کاهش داده شده و یا حتی کاملا حذف شود. به این روش سئو کردن سایت، سئو کلاه سیاه میگویند. جدا از بی کیفیت بودن این سایتساز ها هدف اصلی آن ها فروش هاست و دامنه است و وب سایت بیشتر یک بهانه است.

3-خرید سایت فروشگاهی آماده:

این دسته از سایت ها از قیمت پایینی برخوردارند و امکان ایجاد تغیررات سطحی در اجزای آن وجود دارد. معمولا این سایت ها دارای سئو ضعیف هستند و برای کسب و کار های بزرگ پیشنهاد نمیشوند و اغلب برای کسانی که به داشتن یک وبسایت شخصی برای فعالیت هایی مانند: آشپزی ، گالری عکس و... علاقه دارند درنظر گفته میشوند.

ساخت این نوع سایت ها با استفاده از سیستم های مدیریت محتوا(CMS) صورت میگیرد، که دارای قالب های آماده ای برای انواع فعالیت های اینترنتی میباشند. استفاده از این نرم افزارها به معنای استفاده از کد های چندین کد نویس مستقل از هم میباشد که بدون اطلاع از الگوریتم های یکدیگر، سایت و یا ویژگی مورد نظر خود را طراحی و بر روی این پلت فرم ها پیاده سازی میکنند.

به دلیل استفاده از اسکریپت های طولانی و متعدد و واکشی دائم از پایگاه داده، بارگذاری این صفحات طولانی و دارای تداخل در حین پردازش کدها میباشند که ممکن است باعث حذف و یا جابه جایی عناصر صفحه شوند. این مشکلات تنها به ظاهر صفحه آسیب نمیزنند و در بحث سئو سایت، گوگل با بررسی این اتفاقات متوجه وجود اشکال در سایت شما میشود و رتبه سایت شما را پایین میاورد.

مدیریت این سایت ها نیز کار ساده ای نیست و با وجود پنل مدیریت شکیل و پر از ابزار های گوناگون، امکان اشتباه برای افراد غیر حرفه ای به شدت بالا میرود. علاوه بر آن امکان غیر قابل بازگشت بودن خسارات وارد شده توسط این ویرایشات نادرست بسیار زیاد بوده و معمولا برای جبران آن ها نیاز به بازگرداندن سایت به حالت تحویل گرفته شده می باشد.

4-خرید وب سایت فروشگاه اینترنتی دست نویس:

بدون استفاده از cmsهای آماده و به صورت کاملا دستی. این نوع سایت ها معمولا مدت زمان بیشتری به طول می انجامند اما دقیقا همان چیزی را که شما میخواهید به نمایش میکشند.این روش طراحی سایت مورد تأید ترین و کاملترین است، اما مانند هر روشی اگر فرد کدنویس مهارت کافی برای مدیریت اجزا، سئو، مدیریت پایگاه داده و زیبایی بصری سایت را نداشته باشد نتیجه نهایی ممکن است نا امید کننده باشدم.

حساسیت این نوع کدنویسی بسیار بالا است و اغلب با یک خط کد اشتباه دچار اختلالات شدید میشوند و اصلاح کد وقت زیادی میبرد، زیرا تعداد خطوط فرمان ها بسیار زیاد است. مثلا در یک صفحه پر محتوا تعداد خطوط ممکن است به چند هزار خط هم برسد. اما امنیت و ظرافت و همچنین راحتی در ویرایش این سایت ها باعث شده که بیشتر شرکت های بزرگ و کوچک ترجیح به داشتن یک سایت دست نویس داشته باشند.

طراحی فروشگاه اینترنتی شما در کلاس بین المللی:

تیم طراحی وبسایت پایدار با بیش از 10 سال سابقه ساخت انواع وبسایت های شرکتی، فروشگاهی، سامانه ای، شخصی و... توانسته است افتخاراتی نظیر: برنده بهترین طراحی سایت بین المللی(awwwards)، کاندید جشنواره وب در طراحی سایت (Iran Web Festival) و برگزیده طراحی سایت حرفه ای انوتو(envato studio) را کسب کند. این افتخارات باعث اعتماد شرکت های بزرگ مانند: وزارت نیرو و وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو های مسلح شده است و مهر تأیدی بر قدرت و کیفیت تیم ما میباشد.تمامی این ها به واسطه ساخت یک CMS قدرتمند و کاملا اختصاصی دستنویس صورت گرفته.

همان "CMS"ای که سامانه ارزیابی وزارت نیرو را طراحی کرده، حال برای تولید سایتی ارزان، دستنویس، با سئو حرفه ای و شکیل را برای شما عزیزان طراحی و تولید کند. در وب سایت paydar.net شما میتوانید تمام تعرفه طراحی سایت ما را دیده و از بین آن ها سایت مورد نظر خود را انتخاب کنید.

لازم به ذکر است که این سایت ها قالب های آماده میباشند، ولی شما میتوانید تا حد قابل توجهی در نمای آن ها تغییرات ایجاد کنید. و در صورت علاقه، به داشتن یک سایت شکیل تر و اختصاصی تر با مشاورین ما تماس گرفته و طرح مورد نظر خود را اعلام کنید تا طراحان ما در اسرع وقت سایت مورد نظر شما را طراحی و در صورت رضایت شما از سایت، آن را به شما تحویل بدهند.


طراحی وب سایت حرفه ای را ارزان بخرید، کافیست با دقت انتخاب کنید

هم ارزان هم حرفه ای؟ هر سوالی دارید بپرسید