تفاوت طراحی سایت وردپرس wordpress و اختصاصی

قالب آماده سایت چیست؟

قالب های آماده سایت، به سایت های آماده ای گفته میشوند که قابلیت ویرایش تنها در یکسری از اجزاء آن وجود دارد. این نوع سایت ها معمولا با استفاده از CMS(سیستم مدیریت محتوا) هایی مانند وردپرس Wordpress و جوملا Jumla طراحی میشوند و به دلیل یکباره بودن طراحی این سایت ها از قیمت پایینی برخوردارند. اما به دلیل استفاده از کدهای غیر استاندارد آماده و عدم پیروی از اصول اولیه سئو، این سایت ها از ارزش پایینی در دنیای وب برخوردارند و معمولا در یک جست و جوی عامیانه اثری از وبسایت شما در نتیجه های نمایش داده شده توسط گوگل نخواهد بود.

اما بعضی از این سایت ها، قالب های دست نویس با رعایت یکسری از اصول سئو میباشند که بدون هیچگونه اختلال در بارگذاری صفحه و رویداد های بصری طراحی شده اند و دارای ارزش بسیار بالاتری نسبت به قالب های CMS میباشند. این امر دلیل اختصاصی بودن کدهای سایت و هماهنگی بین محتوا صفحات و ماهیت کلی وبسایت است که یکی از اصول سئو میباشد.

حال ممکن است که سوال پیش بیاید، که آیا هزینه قالب سایت دست نویس از قالب سایت CMS ای بیشتر است یا خیر؟ به طورکلی نمیتوان با "بله" یا "خیر" به این پرسش، پاسخ داد. اما در اغلب مواقع  هزینه سایت های آماده CMSای از قیمت طراحی سایت اختصاصی و دست نویس ارزانتر است. قیمت قالب سایت آماده CMSبه مراتب پایین تر از هزینه طراحی سایت اختصاصی که به صورت اختصاصی کدنویسی شده است. حال بعضی ها هستند که با ایجاد محدودیت هایی در بخش طراحی، مقدار از هزینه سایت را میکاهند.

این محدودیت ها شامل شاخه های متعددی از فبیل: کاهش تعداد صفحات وبسایت، حذف یکسری از عناصر اصلی یا جزئی سایت، نداشتن هیچگونه محتوای متنی و یا تصویری و ... میباشد. مثلا فکر کنید که شما میخواهید یک سایت طراحی دکوراسیون برای شرکت خود بخرید. حال صفحه شما بخش "پروژه ها" که در آن به نمایش کار هایتان میپردازید، نداشته باشد. یا صفحه کافی برای نمایش اطلاعات ثانوی و یا حتی اصلی خود را نداشته باشید.

مطمئنا این محدودیت ها ارزش آن مبلغ کاستی را ندارند. اما اگر سایت شما به کل نمایش داده نشود چی؟ حاضرید سایتی داشته باشید که با چند خطا در ویرایش محتوا، بعضی از عناصر آن به هم ریخته و یا به کلی حذف شوند؟ ...      همانطور که گفتیم در طراحی سایت با استفاده از CMS ها، بیشتر اصول سئو رعایت نمیشوند و این باعث کاهش ارزش سایت شما میشود، از طرفی اگر سایت شما بیش از اندازه دچاره اختلال شود گوگل سایت شما را به دلیل نا امنی مسدود میکند و دیگر اجازه ورود کاربران به سایت شما را نمیدهد و شما باید هزینه هایی را برای ایمن سازی سایت خود بپردازید.

این قبیل از هزینه ها به علاوه هزینه اولیه ساخت وبسایت، مبلغ بسیار بیشتری نسبت به طراحی دست نویس میشود و از طرفی آنقدر به سایت شما ضربه وارد میشود که برای بازگشت به نقطه صفر باید زمان زیادی را صرف کنید که اگر این زمان را برای سایت دست نویس صرف کنید پیشرفت بسیار زیادی را شامل میشوید. 

مزایای طراحی با وردپرسwordpress 

یکی از اصلی ترین ویژگی های طراحی سایت با استفاده از وردپرس wordpress هزینه ی آن است. همانطور که گفتیم در طراحی با ورد پرس wordpress معمولا از قالب ها و کدهای آماده استفاده میشود و اینکار زمان کد نویسی را  بسیار کاهش میدهد و تنها بعضی از تغییرات مانند رنگ بعضی عناصر و ... باقی میماند. البته ممکن است که سایت مورد نظر نیاز به تغییرات بیشتری نسبت به قالب آماده داشته باشد که باعث افزایش هزینه پرداختی خواهد شد.

یکی دیگر از ویژگی های این نرم افزار داشتن یک پنل مدیریت کارآمد برای کاربران است که با استفاده از آن میتوانند هر تغییری در محتوای سایت بدهند. داشتن کد رویداد ها و پلاگین های آماده  و سهولت کدزنی نیز یکی دیگر از دلایل محبوبیت این نرم افزارد است. 

پس متوجه شدیم که دلایل محبوبیت wordpress عبارتند از :

1- سرعت بالای پیاده سازی

2- فراهم بودن قالب های آماده

3- فراهم بودن رویدادها و پلاگین های آماده

4- قیمت مناسب

5- داشتن پنل مدیریت کار آمد

مزایای طراحی سایت به صورت اختصاصی و دست نویس

خب حالا میخوایم تمام چیزایی که راجب wordpress گفتیم را تکذیب کنیم اما با دلایل محکم...

 

داشتن یک سایت دستنویس از چندین جهت نسبت به wordpress بهتر است. یکی از مزایا که شاید مهمترین آن ها باشد امنیت آن است. در wordpress پلاگین های زیادی برای رمزگذاری کردن کدها وجود دارند ولی از آنجایی که هرکسی که بخواهد میتواند از آن ها استفاده کند و دسترسی محدودی به آن ها وجود ندارد، ارزش آن رمزگذاری ها به شدت پایین می آید زیرا هر هکری به آن ها دسترسی دارد و میتواند به سادگی الگوریتم آن ها را دستکاری و کد های شما را رمزگشایی کند.

دلیل دیگری برای نا امن بودن سایت های ورد پرسی نبود هماهنگی بین پلاگین های استفاده شده میباشد که میتواند باعث اختلال در بارگذاری سایت و بالا نیامدن برخی از عنصر و یا جابه جا شدن آن ها شود. این امر به دلیل متفاوت بودن برنامه نویسان آن پلاگین ها و متفاوت بودن الگوریتم های استفاده شده در کدزنی این پلاگین ها صورت میگیرد.

 

مزیت دیگر طراحی سایت اختصاصی آزادی در ایجاد تغییرات بر روی سایت میباشد. این ویژگی در طراحی وردپرس نیز موجود میباشد، اما در اینجا شما بدون نیاز به داشتن علم برنامه نویسی و طراحی سایت میتوانید به راحتی و بدون کد نویسی تمام تغییرات مورد نظرتان را بر روی سایت اعمال کنید. نکته ای که این ویژگی را در طراحی اختصاصی منحصر به فرد میکند این است که در طراحی وردپرس تمام امکانات در اختیار فرد قرار میگیرد اما هیچ گونه راهنما و یا اختاری در مورد تغییرات اعمال شده توسط کاربر نمایش داده نمیشود.

و از آنجایی که وردپرس انواع مدل های طراحی سایت را شامل میباشد، امکاناتی که در اختیار شما قرار داده میشود با هویت سایت شما سازگاری ندارد و اگر بدون اطلاع و نداشتن مهارت کافی اقدام به استفاده از این امکانات فرمایید ممکن است باعث ایجاد مشکلات جدی در سایت خود شوید و ناچار به پرداخت هزینه ای برای تعمیر سایت خود شوید. اما در طراحی اختصاصی تمام امکاناتی که برای شما فراهم شده است، مطلقاً مربوط به سایت مورد نظر شما میباشد و هیچگونه اختلالی برای سایت شما به وجود نمی آورند و در صورت نیاز با راهنمایی به راحتی میتوانید به دفتر طراحی سایت خود تماس گرفته و ز مشاوره آنان بهره مند شوید. 

 

مزیت دیگر سرعت بارگذاری سایت میباشد. سرعت بارگذاری سایت یعنی مدت زمانی که لازم است تا سایت شما به طور کامل بر روی مرورگر بالا بیاید. این مدت زمان به دلیل نوشته شدن کد ها به صورت دستی و استفاده نکردن از الگوریتم های آماده و سنگین به دست می آید که تأثیر بسیار زیادی بر روی رتبه سایت شما میگذارد. 

 

برخی مزایای طراحی اختصاصی عبارتند از:

1- امنیت و پایداری کد ها

2- پنل مدیریت اختصاصی و سده

3- سرعت بارگذاری بالا

4- نداشتن مشکلات وردپرس  (-;{

 

 


طراحی وب سایت حرفه ای را ارزان بخرید، کافیست با دقت انتخاب کنید

هم ارزان هم حرفه ای؟ هر سوالی دارید بپرسید